Náhrady chybějících zubů můžeme rozdělit do dvou základních skupin: snímatelné náhrady (protézy) a fixní náhrady (tzv. náhrady zubů napevno – můstky, implantáty). Zvláštní kategorii pak tvoří hybridní protézy, kde se protéza nasazuje přes vlastní zub či implantát.
Zásadní rozdíl mezi náhradami představuje komfort pacienta a pořizovací cena. Můstky a implantáty drží v ústech napevno. Snadněji se s nimi žvýká a lépe vypadají. S vyšší kvalitou je ale spojen náročnější technologický postup, a tudíž i vyšší cena. Protézy je nutno sundávat na noc.
1. Fixní náhrady – napevno (můstky, zubní implantáty)
Zubní implantát je v podstatě titanový šroubek, který se navrtá do kosti. Na něj se po zhojení nasadí korunka, viditelná část, připomínající vlastní zub. Pomocí implantátu lze nahradit jeden, ale i více chybějících zubů. Na rozdíl od můstku nemusíme brousit zuby ohraničující mezeru na korunky. Broušení je pro zdravé zuby zbytečně invazivní. Vyhneme se tak problémům vyplývajících ze spojení zubů do jednoho celku (můstku). Při plánování implantátu zjišťujeme především množství a kvalitu kosti, do které bude zaveden.
2. Snímatelné náhrady (protézy)
Snímatelné náhrady mohou nahradit několik chybějících zubů (částečné snímatelné náhrady) nebo celý chrup u bezzubých pacientů (totální snímatelné náhrady).